esemény

OTT A PONT! / THERE'S THE POINT
Szemelvények a Pécsi Iskola jelenségről

Kiállítás időtartama: 2025.07.10. - 10.25.
Megnyitó: 2025. 17.10. 18.00-tól
Helyszín: Vaszary Képtár
7400 Kaposvár, Nagy Imre tér 2., Agóra I. emelet

Amikor a Pécsi Iskoláról beszélünk Martyn Ferenc 1945-ös Pécsre költözéséig kell visszatekintenünk. Párizsból tért haza, ahol már bizonyította érett nonfiguratív művészeti elszántságát – a francia fővárosban töltött időszaka alatt csatlakozott Naum Gabo és Antoine Pevsner által alapított Abstraction-Création csoporthoz. A párizsi éveket megelőzően Rippl-Rónai József értő szemei és iránymutatása mellett kezdett alkotni a kaposvári Róma Villa falai közt. A mester egykori példáját követve - aki Munkácsy Mihály műtermének és támogatásának hátat fordítva csatlakozott a vérmérsékletéhez és művészeti szemléletéhez jóval közelebb álló Nabik csoportjához – Martynt is magához csábította a francia főváros.
A progresszív művészeti világlátás, a modern művészeti törekvésekbe vetett hit jellemző Rippl-Rónai József és Martyn Ferenc munkásságára és tanítási módszerére.

Martyn Ferencnek két rendkívül fontos tanítványa volt, akik már tizenévesen járni kezdtek a mesterhez - Keserü Ilona és Lantos Ferenc. Martyn a szerkezeti analógiákat kutatva, a természetszemléletből táplálkozó absztrakció útján indította el a fiatalokat alkotói pályájukon.
Mindketten eltérő egyéniségei az absztrakt művészetnek, ám iskolaalapító tevékenységük párhuzamosan zajlott. Lantos létrehozta a Pécsi Képzőművészeti Gimnázium képzőművészeti tagozatát, továbbá megalapította a Martyn Ferenc Szabadiskolát - ahol a radikális absztrakt művészeti tendenciákat sajátíthatják el tanítványai és egy meghatározó, közös geometrikus absztrakt nyelvet kaptak csomagként.
Keserü Ilona 1983-tól rajzot és festészetet tanított a Pécsi Tudományegyetemen - 1991-től egyetemi tanár, 2003-tól professor emerita. 1991-ben a Pécsi Képzőművészeti Mesteriskola alapítója, ahol a festészet újradimenzionálásán dolgoztak az István-akna grandiózus tereiben.
Színerő címmel hozott létre nagy sikerű szimpóziumot, melyet először a 2006/2007-es egyetemi tanévben rendezték meg a PTE Művészeti Kar Doktori Iskola kurzusaként a Zsolnay Gyár használaton kívüli belső ipari tereiben. A programon táblaképnél nagyobb léptékű, sík- vagy térbeli, festészeti technológiák alkalmazásával készülő művek megvalósítására biztosított lehetőséget. 1995-től a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán a festészeti DLA program vezetője.

A kiállítás kitekintést nyújt ezen iskolaalapítókra, mégis hangsúlyosan azon aktuális közösségi helyszínek művészeit vonultatja fel, melyek a Pécsi Iskola kánon részei lettek. A kiállító képzőművészek meghatározó alkotói, oktatói és formálói Pécs és Dél-Dunántúli régió – így többek között Kaposvár – művészeti életének.
A kiállítók köre a Közelítés Művészeti Egyesület (1995) által részben működtetett Szalon Art Factory Program művészeiből, a Pécs-Baranya Művészeinek Társasága tagjaiból, a PTE Művészeti Karán oktatókból vagy ott végzett hallgatókból, valamint az Ancora Galéria képviseletében lévő művészekből tevődik össze.

Jótanács

Ha egy időpontra kattint, akkor az ikOn megmutatja, hogy erre a napra milyen eseményeket regisztráltak.