OTT A PONT! - Szemelvények a Pécsi Iskola jelenségről | BÓBICS Diána, BOZSÓ Nóra, DOBOVICZKI Attila, EGRESI Barbara, ERNSZT András, FICZEK Ferenc, ifj. FICZEK Ferenc, GETTÓ József, GYENIS Tibor, HERCZIG Zsófia, HOPP-HALÁSZ Károly, KESERÜ Ilona, KNYIHÁR Bence, LANTOS Ferenc, MAKRAI Adél, MARTYN Ferenc, MOJZER Tamás, NAGY Sarolta, OROSZ Klára, PALTINUS Dóra, PÁL Zoltán, PINCZEHELYI Sándor, SOMODY Péter, SZENTGRÓTI Dávid, TOLVALY Ernő, VALKÓ László, VARGA Rita, VÁGNER Mátyás, VERCZ Szilvia
kurátor | Dr. Miseta Ildikó, Pajger-Kovács Lilla, Varga Rita
megnyitó | 2025. julius 10. 18:00
a kiállítást megnyitja | Fekete Valéria, a Pécsi Galériák művészeti vezetője
a kiállítás bezárása | 2025. október 25.
cím | Vaszary Képtár - 7400 Kaposvár, Nagy Imre tér 2.
OTT A PONT! / THERE'S THE POINT
Szemelvények a Pécsi Iskola jelenségről
Kiállítás időtartama: 2025.07.10. - 10.25.
Megnyitó: 2025. 17.10. 18.00-tól
Helyszín: Vaszary Képtár
7400 Kaposvár, Nagy Imre tér 2., Agóra I. emelet
Amikor a Pécsi Iskoláról beszélünk Martyn Ferenc 1945-ös Pécsre költözéséig kell visszatekintenünk. Párizsból tért haza, ahol már bizonyította érett nonfiguratív művészeti elszántságát – a francia fővárosban töltött időszaka alatt csatlakozott Naum Gabo és Antoine Pevsner által alapított Abstraction-Création csoporthoz. A párizsi éveket megelőzően Rippl-Rónai József értő szemei és iránymutatása mellett kezdett alkotni a kaposvári Róma Villa falai közt. A mester egykori példáját követve - aki Munkácsy Mihály műtermének és támogatásának hátat fordítva csatlakozott a vérmérsékletéhez és művészeti szemléletéhez jóval közelebb álló Nabik csoportjához – Martynt is magához csábította a francia főváros.
A progresszív művészeti világlátás, a modern művészeti törekvésekbe vetett hit jellemző Rippl-Rónai József és Martyn Ferenc munkásságára és tanítási módszerére.
Martyn Ferencnek két rendkívül fontos tanítványa volt, akik már tizenévesen járni kezdtek a mesterhez - Keserü Ilona és Lantos Ferenc. Martyn a szerkezeti analógiákat kutatva, a természetszemléletből táplálkozó absztrakció útján indította el a fiatalokat alkotói pályájukon.
Mindketten eltérő egyéniségei az absztrakt művészetnek, ám iskolaalapító tevékenységük párhuzamosan zajlott. Lantos létrehozta a Pécsi Képzőművészeti Gimnázium képzőművészeti tagozatát, továbbá megalapította a Martyn Ferenc Szabadiskolát - ahol a radikális absztrakt művészeti tendenciákat sajátíthatják el tanítványai és egy meghatározó, közös geometrikus absztrakt nyelvet kaptak csomagként.
Keserü Ilona 1983-tól rajzot és festészetet tanított a Pécsi Tudományegyetemen - 1991-től egyetemi tanár, 2003-tól professor emerita. 1991-ben a Pécsi Képzőművészeti Mesteriskola alapítója, ahol a festészet újradimenzionálásán dolgoztak az István-akna grandiózus tereiben.
Színerő címmel hozott létre nagy sikerű szimpóziumot, melyet először a 2006/2007-es egyetemi tanévben rendezték meg a PTE Művészeti Kar Doktori Iskola kurzusaként a Zsolnay Gyár használaton kívüli belső ipari tereiben. A programon táblaképnél nagyobb léptékű, sík- vagy térbeli, festészeti technológiák alkalmazásával készülő művek megvalósítására biztosított lehetőséget. 1995-től a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán a festészeti DLA program vezetője.
A kiállítás kitekintést nyújt ezen iskolaalapítókra, mégis hangsúlyosan azon aktuális közösségi helyszínek művészeit vonultatja fel, melyek a Pécsi Iskola kánon részei lettek. A kiállító képzőművészek meghatározó alkotói, oktatói és formálói Pécs és Dél-Dunántúli régió – így többek között Kaposvár – művészeti életének.
A kiállítók köre a Közelítés Művészeti Egyesület (1995) által részben működtetett Szalon Art Factory Program művészeiből, a Pécs-Baranya Művészeinek Társasága tagjaiból, a PTE Művészeti Karán oktatókból vagy ott végzett hallgatókból, valamint az Ancora Galéria képviseletében lévő művészekből tevődik össze.
Ha egy időpontra kattint, akkor az ikOn megmutatja, hogy erre a napra milyen eseményeket regisztráltak.