„ezek a falak nem minket védenek” | Larry Achiampong (UK), Kateryna Aliinyk (UA), Kader Attia (DZ/FR), Daniel Baker (UK), Barna Anna (HU), Berhidi Mária (HU), Cigánybűnözők (HU), Anna Daučíková (SK/CZ), Sara Greavu – Ciara Phillips – Derry Film and Video Workshop (IE), El-Hassan Róza (HU/SY), The Erfurt Women Artists’ Group (DE), Rachel Fallon – Alice Maher (IE), Robert Gabris (SK/AT), Galyas Denerák Dóra (HU), Gáldi Vinkó Andrea (HU), Győri Andrea Éva (HU), Horváth Anita (HU), Horváth Gideon (HU), Ingela Ihrman (SE), Flo Kasearu (EE), Koltay Dorottya Szonja (HU), Dominika Kowynia (PL), Loránt Anikó (HU), Goranka Matić (SI), Noor Afshan Mirza – Brad Butler (UK), Zanele Muholi (ZA), Iz Öztat (TR), Paula Rego (PT), Davinia-Ann Robinson (UK), Katarina Šević (RS/HU), Takács Zsófia (HU), Trapp Dominika (HU), Slavs and Tatars (PL/US), Zorka Wollny (PL)
kurátor | Kálmán Rita, Lázár Eszter, Molnár Edit, Molnár Veronika, Páldi Lívia, Somogyi Hajnalka, Soós Borbála, Székely Katalin
megnyitó | 2025. május 8. 19:00
web | http://offbiennale.hu/
a kiállítás bezárása | 2025. junius 15.
cím | Merlin, 1052 Budapest, Károly krt. / Városháza park
Falak épülnek, amikor a bizonytalanság érzése uralkodik el a világon – falak nemzetek, népek és kultúrák között, kívül és belül egyaránt. Tégláról téglára, rendeletről rendeletre, szóról szóra emelkednek – lehetetlenné téve a tisztánlátást, az empátiát és a megértést.
Az ezek a falak… című kiállításon bemutatott művek a Biennále kulcstémáját, a biztonságot vizsgálják, néha áttételesen, néha nagyon is kézzelfogható, konkrét módon. Bár lazán kapcsolódnak egymáshoz, a kiválasztott művek párbeszédbe lépnek, különböző – olykor ellentmondásos – hangjaik egyszerre, egymást kiegészítve szólalnak meg. Eltérő földrajzi, történelmi, kulturális, politikai és személyes tapasztalatok találkoznak itt, és kérdőjelezik meg együtt a kortárs valóságunkat alakító fizikai és metaforikus falakat: a leegyszerűsített, bináris világnézeteket, újraéledő fasiszta ideológiákat és a patriarchális korlátokat.
A kiállítás címét Kupihár Rebeka egyik verséből kölcsönöztük, akinek írásai a mindennapi élet feszültségeit és törékenységét tükrözik. Fiatal, nem heteronormatív nőként Kupihár Magyarország politikai és társadalmi légkörében kénytelen mozogni – egy olyan közegben, amelyet jobboldali túlkapások, propaganda, diszkrimináció, gazdasági egyenlőtlenség, valamint a környezeti és egészségügyi viszonyok romlása jellemez. Valós és képzeletbeli határokon halad át, tekintete mégis rendíthetetlen marad, hangját nem terheli ítélkezés. Figyelemmel fordul a világ felé és a nehézségek közepette is az örömöt, az érzékiséget és a szabadságot keresi.
Az OFF-Biennále keretében, a nemrég újranyílt Merlinben megrendezett kiállítás ugyanebben a szellemben fűz árnyalt reflexiókat egyéni és kollektív tapasztalatokhoz. Tisztában van a nehézségekkel, de rámutat az ellenálló képesség, a kitartás fontosságára is. A kiállított művek költői érzékenységükkel, személyes hangjukkal adnak válaszokat az erőszakra. Nem a félelmet és a megosztottságot hirdetik: ahelyett, hogy megerősítenék a mindent és mindenkit elválasztó falakat, a biztonság megtalálásának új módjait képzelik el – a gyengédség, figyelmesség, együttérzés és emberségesség révén.
[1] Az idézet Kupihár Rebeka turisták című verséből származik.
Ne elégedjen meg az artKomm levelek olvasásával!
Az ikOn weboldalán kilistázhatja a mai/holnapi/holnaputáni eseményeket!