esemény

Falak épülnek, amikor a bizonytalanság érzése uralkodik el a világon – falak nemzetek, népek és kultúrák között, kívül és belül egyaránt. Tégláról téglára, rendeletről rendeletre, szóról szóra emelkednek – lehetetlenné téve a tisztánlátást, az empátiát és a megértést.

Az ezek a falak… című kiállításon bemutatott művek a Biennále kulcstémáját, a biztonságot vizsgálják, néha áttételesen, néha nagyon is kézzelfogható, konkrét módon. Bár lazán kapcsolódnak egymáshoz, a kiválasztott művek párbeszédbe lépnek, különböző – olykor ellentmondásos – hangjaik egyszerre, egymást kiegészítve szólalnak meg. Eltérő földrajzi, történelmi, kulturális, politikai és személyes tapasztalatok találkoznak itt, és kérdőjelezik meg együtt a kortárs valóságunkat alakító fizikai és metaforikus falakat: a leegyszerűsített, bináris világnézeteket, újraéledő fasiszta ideológiákat és a patriarchális korlátokat.
A kiállítás címét Kupihár Rebeka egyik verséből kölcsönöztük, akinek írásai a mindennapi élet feszültségeit és törékenységét tükrözik. Fiatal, nem heteronormatív nőként Kupihár Magyarország politikai és társadalmi légkörében kénytelen mozogni – egy olyan közegben, amelyet jobboldali túlkapások, propaganda, diszkrimináció, gazdasági egyenlőtlenség, valamint a környezeti és egészségügyi viszonyok romlása jellemez. Valós és képzeletbeli határokon halad át, tekintete mégis rendíthetetlen marad, hangját nem terheli ítélkezés. Figyelemmel fordul a világ felé és a nehézségek közepette is az örömöt, az érzékiséget és a szabadságot keresi.
Az OFF-Biennále keretében, a nemrég újranyílt Merlinben megrendezett kiállítás ugyanebben a szellemben fűz árnyalt reflexiókat egyéni és kollektív tapasztalatokhoz. Tisztában van a nehézségekkel, de rámutat az ellenálló képesség, a kitartás fontosságára is. A kiállított művek költői érzékenységükkel, személyes hangjukkal adnak válaszokat az erőszakra. Nem a félelmet és a megosztottságot hirdetik: ahelyett, hogy megerősítenék a mindent és mindenkit elválasztó falakat, a biztonság megtalálásának új módjait képzelik el – a gyengédség, figyelmesség, együttérzés és emberségesség révén.


[1] Az idézet Kupihár Rebeka turisták című verséből származik.

Jótanács

Ne elégedjen meg az artKomm levelek olvasásával!
Az ikOn weboldalán kilistázhatja a mai/holnapi/holnaputáni eseményeket!