esemény
Experimentum | Nagy Pál és tanítványai | Műcsarnok

megnyitó | 2025. április 3. 18:00

web | https://mucsarnok.hu/nagypal

a kiállítás bezárása | 2025. junius 15.

cím | Műcsarnok

Térkép

A kiállítás az 1980-90-es évek erdélyi kísérleti művészetébe nyújt betekintést 27 alkotó és mesterük, a marosvásárhelyi képzőművész és művészetpedagógus, Nagy Pál munkáin és művészetpedagógiai módszerein keresztül.

Az erdélyi 1980-as, 1990-es évek radikális művészeti fordulatát, a marosvásárhelyi MAMŰ jelentőségét, a nagyváradi 35-ös Műhely sajátos eredményeit több kiállítás feldolgozta már. E bemutatók rendre megemlékeztek egy művészről, akinek művészetpedagógiai tevékenysége komoly hatással volt az erdélyi képzőművészet korszakváltó fiatal művészeire: Nagy Pálról, a marosvásárhelyi képzőművészeti líceum oktatójáról. A kiállítás elsőként mutatja be Nagy Pál művészetét Magyarországon, azzal a céllal, hogy művészetpedagógiai jelentőségét is körüljárja. Nemcsak autonóm alkotásainak kísérleti jellegét, hanem olyan vizuális gyakorlatait is, amelyeket oktatási segédeszközként használt, miközben deklarált szubverzív szándékok nélkül, a hidegtű eljárás tanítása során, Ceaușescu elvtárs portréjának a hátuljára mint „a legjobb minőségű papírra” nyomtatott.
Az 1980-as években a totalitárius Ceauşescu-rendszerrel és hivatalos ideológiájával szemben létrejött az erdélyi fiatal magyar művészeknek egy olyan csoportja, generációja, amely a nyugati képzőművészetben akkor már elismert kísérleti alapú művészeti törekvéseket valósított meg, és művészeti szempontból megelőlegezte a rendszerváltást. Ez a folyamat, noha egészen más attitűdből táplálkozott, mint nyugati társai – hiszen a magyarországi és nyugati törekvések Romániában ekkor ismeretlenek voltak –, és elsősorban a cenzúra előli menekülés, a szembenállás, a kisebbségi lét és a magyarságtudat megőrzése és a közösségteremtés által generált alternatív szándékok mozgatták, arra törekedett, hogy üzenetét és technikáját tekintve újszerű autonóm műveket hozzon létre. A művészek saját utakat indítottak el és saját, műfajötvöző szemléletben kerestek választ kérdéseikre: objekt, installáció, tértextil, kísérleti fotó, rajz mint önálló, teljes értékű médium, mail art, folyamatművészeti, akcionista és további efemer műfajok születtek, miközben a festészetben a látványelvűség és újfiguralitás, az anyaghasználatban – a gazdasági, társadalmi körülményeknek is köszönhetően – az arte povera jellemzői domináltak.
Nagy Pál 1979. június 19-én, máig tisztázatlan körülmények között, feleségével együtt autóbalesetben halt meg. Munkásságában egy olyan tevékenység rajzolódik ki, amelyben az autonóm művészeti gyakorlat elválaszthatatlanul összefonódik a művészetpedagógiai felelősséggel – személyére, értékrendjére a tanítványainak munkáival együtt emlékezik ez a kiállítás.

KIÁLLÍTÓ MŰVÉSZEK*
Ábrahám Jakab (RO) / Ady József (†) / Antik Sándor (RO) / Baab (Bob) József (RO) / Baász Pálma (RO) / Bodor Anikó (HU) / Bunuș Ioan (FR) / Elekes Károly (HU) / Ferenczi Károly (†)/ Garda Aladár (DE) / Hideg Margit (CA) / Katz András (IL) / Kerekes Gyöngyi (RO) / Lőrincz Ágnes (DE) / Miklós Árpád (HU) / Molnár László József (HU)/ Nagy Árpád Pika (HU)/ Nagy Pál (†)/ Puskai Sarolta (RO)/ Pusztai Péter (†)/ Rákosfalvy Lívia Zsuzsa (DE)/ Sipos Sándor (CA) / Szabó Zoltán Judóka (†) / Szathmáry Lóránt (DE)/ Szilágyi Varga Zoltán (HU)/ Tamás Klára (†)/ Ujvárossy László (RO) / Ütő Gusztáv (RO)

* Ez a generáció esztétikai, morális ellenállásával a romániai posztmodern művészet kiindulópontjává vált, majd tagjai a mai magyar, romániai és nemzetközi művészeti szcénának is meghatározó alakjai lettek. Jónéhányan már a nyolcvanas évek közepén kénytelenek voltak elhagyni otthonukat (Magyarországon, Európa városaiban, Kanadában, Izraelben telepedtek le), és többségük egyéni munkássága később más irányt vett; vallomásaikban mégis arról nyilatkoznak, hogy művészetük kísérleti szemléletmódját már az 1970-es években Nagy Pál középiskolai tanítása, későbbi szakmai támogatása és barátsága alapozta meg.

Kurátor: Garami Gréta

A borítóképen: részlet Nagy Pál El nem küldött képlevelek c. munkájából

 

Jótanács

Ha egy névre vagy címre kattint az artRoll oldalakon, akkor az ikOn kilistázza, hogy az adott személy vagy esemény hol fordul elő az ikOn oldalain.