esemény
Zoltai Bea: Megtartás - Elengedés | Zoltai Bea | Ladó Galéria

megnyitó | 2025. február 12. 18:00

a kiállítást megnyitja | Dr. Tatai Erzsébet

web | https://fb.me/e/7NrQxR2EU

a kiállítás bezárása | 2025. március 7.

cím | Ladó Galéria (Klauzál téri vásárcsarnok 1. emelet)

Térkép

Munkáimban az utóbbi 6-7 évben talált tárgyak és helyzetek segítségével történetsűrítő felületeket hozok létre. A választott, behívott „szereplők” az új helyzetükben már egy más valóság alkotórészei, mint korábban voltak. Alap élményem, ahogy szinte folyamatosan érezhető jelen világunkban a múlt, jelen és jövő egymásba csúszása. 20-30 évvel ezelőtt ezek jobban elkülönültek egymástól… A képeimen megjelenített, újra rendezett történetek teljesen függetlenek konkrét időpontoktól, téri helyzetektől, mégis a képalkotó elemek között létrejövő új kapcsolatok egy rendkívül hiteles valóságot tartalmazó felületet építenek.
Létezésemet felfoghatom folyamatos figyelésként is, aminek irányát és intenzitását tetszőlegesen választom. Az elengedett és kontrollált pillanatok rendszere választja a talált-behívott képi elemeket és fűzi össze egymással egy új történetté, amiben annak ellenére, hogy mindannyian más emlékrendszerrel rendelkezünk -reményeim szerint- mindenki a saját maga történeteit, valóságait ismerheti fel. Számomra mindig a megvalósítani kívánt gondolat a fontos, amihez időnként a hagyományos festészet eszközeit használom, mert ezeket tartom leginkább alkalmasnak, más esetben viszont ezektől merőben eltérő anyagok és folyamatok jelennek meg a munkáim felületein. Az elmúlt években egymással párhuzamosan készültek a tus gesztus felületekbe épülő kollázs sorozataim és a régi, kézzel szőtt textil darabokból megvarrt, majd a képek felületein megjelenő öltés rendszereim.

A textil alapanyagú képeimet Archaikus - feszített - lágy - konkrét képeknek neveztem el. Semmilyen színező anyagot nem használtam a képfelületek létrehozásakor, a vásznak eredeti színeiből építettem meg a képeket. Az elkészült munkák alapanyaga kizárólag régi len és kender zsákok és egyéb olyan kézzel szőtt textil darabkák (sérült, tulajdonképpen hulladék textilek) voltak, amelyek az embereket munkájuk során kísérték, szolgálták, tehát egyáltalán nem voltak díszítettek. A textil darabokból varrott – összeépített táblaképek készültek. A felületeken megjelenő kenderspárga öltések csoportokba „verődnek”, sétálnak a textúrán. Az élet „mozgása”, sorsa, valahogy beletapadt ezekbe a textilekbe, a létrejött munkák egyféle emlékőrzői az elmúlt közel száz évben őket használó, már talán nem is élő embereknek. A sorozat darabjai felvetik a tárgyakhoz és azok javításához való viszonyunk átalakulását, értékes-értéktelen fogalmak viszonylagosságát, felcserélhetőségét is. A munkák elkészítése közben érdekelt az is, mennyire képes átalakulni egy adott tárgy funkciója, helyzete. Tisztán funkcionális tárgyból az ellenkező oldalra „lépnek” át például a lisztes zsákok és elvesztve a funkcionalitást, puritán műtárggyá változnak. Geometrikus művészet, konkrét művészet területére besorolhatóak, de ennek ellentétei is egyszerre, hiszen lágyak, elhajlóak az egyenes vonalak. A képek felülete puritán, a semmit el nem takarás, bevallás, világosan megmutatás, felmutatás, egyenes, őszinte értelemben. A funkcióvesztés során a régi foltok, textil sérülések egymással és a kenderspárga öltésekkel kommunikáló jelekké alakultak át.


Mindennapi élményünk a hitelesség és a valóságosság folyamatos megingása körülöttünk, ennek a folyamatnak igyekszem ellentartani munkáimmal.


Megnyitja: Dr. Tatai Erzsébet művészettörténész
A kiállítás 2025 február 12. és 2025 március 7. között látogatható a galéria nyitvatartási idejében.

Jótanács

Ha az ikOn működésében bármilyen problémát észlel az ikOn 4.0-ra való átállás következtében, kérjük azonnal jelezze az ikon@ikon.hu e-mail címen!

A problémákat igyekszünk a legrövidebb idő alatt kijavítani.