Gáspár György & Kóródi Zsuzsanna: belső érintő | Gáspár György, Kóródi Zsuzsanna
megnyitó | 2025. február 6. 18:00
a kiállítást megnyitja | Dr. Petrányi Zsolt
web | https://fb.me/e/4bTAjFyU9
a kiállítás bezárása | 2025. április 5.
cím | Molnár Ani Galéria, 1088 Budapest, Bródy Sándor utca 36.
Gáspár György & Kóródi Zsuzsanna: belső érintő
Megnyitó: 2025. 02. 06. csütörtök, 18:00
Megnyitja: Dr. Petrányi Zsolt, művészettörténész, kurátor
Megtekinthető: 2025. 02. 07. – 2025. 04. 05.
Örömmel adunk hírt arról, hogy a Galéria művészköréhez újonnan csatlakozó Kóródi Zsuzsanna és Gáspár György ’belső érintő’ című kiállításával indul a Molnár Ani Galéria idei évada. A közösen ritkán kiállító művészházaspár mostani tárlatán bemutatásra kerülnek Kóródi Zsuzsanna Power Field és Distorted Space sorozatainak darabjai, valamint Gáspár György elmúlt évben készült Handyman sorozatának szobrai mellett kisméretű papír kollázsai és asszamblázsai is.
Kóródi Zsuzsanna művészetét leginkább a rétegek gondolata határozza meg, amelyek gyakran párhuzamos és merőleges képeket alkotnak, térben és időben egyaránt mozognak, miközben ismétlődő ritmus jellemzi őket. Üvegmunkáin a látvány folyamatosan változik a néző mozgásának hatására, mindig új nézőpontok bontakoznak ki. A művek intenzíven megdolgoztatják az emberi érzékelést: a szem állandó alkalmazkodásra kényszerül, míg az agy folyamatosan újraértelmezi a látottakat. Kóródi Power Field sorozatában arra törekszik, hogy felfedezzen egyfajta virtuális teret a körön túl. Ez a virtuális tér az egymás mögötti rétegek színeinek keveredéséből jön létre. Az így kialakuló minta a néző pozíciójának változásával alakul, és mélyen az alkotások mögötti fal irányába hajlítja a teret. Distorted Space sorozata a New Powerfield lineáris és párhuzamos folytatása is egyben, amely megőrzi a háromrészes kompozíciókat, ám a torzulások organikus irányban változnak, valamint kontrasztosabb és erőteljesebb színeket alkalmaz. Kóródi alkotásai a narratív asszociációk ellenére sem válnak elbeszélővé, megmaradnak az optikai események színtereként.
Ezzel szemben, Gáspár György műveinél jól érthető a saját maga által is használt ’narratív geometria’ megfogalmazás. A kiállítás feltárja a művész személyes inspirációit, gyermekkori élményeit és apasággal kapcsolatos tapasztalatait, amelyek szimbolikusan jelennek meg a rétegek harmóniájában. Az improvizatív módon összerakott vibráló színű alkatrészek, csuklók és fogaskerekek nemcsak az üvegművek motívumait alapozzák meg, hanem egy mélyebb játékosságot is közvetítenek. Arra emlékeztetik a befogadót, hogy a világ elemei szétszedhetők, majd számtalan új formában és variációban újra összerakhatók, így minden mű egy új világot jelenthet. Gáspár György nagy méretű üvegmunkái mellett a Molnár Ani Galériában bemutatásra kerülnek ritkán látható frottázsai és kisméretű papír kollázsai is, amin keresztül betekintést nyerhetünk a művész játékos, kísérletező munkafolyamataiba is. Ezáltal még jobban értelmezhető munkáinak rétegről rétegre alakuló rendszere, a készülési folyamatokban és az elkészült alkotásokban egyaránt. A mélyebb rétegek mintázatai formálják a következő lépéseket, míg el nem érik az egyensúlyt, amely egyszerre sugall statikusságot és mozgás lehetőségét. Ez az egyedi technika túllép a síkkompozíciók és a hagyományos szobrászat határain, és a lassú, fokozatos munka során az egymásra épülő rétegek harmonikus egységgé állnak össze, ahol minden művészi beavatkozás szimbolikus jelentőséggel bír.
Ha egy időpontra kattint, akkor az ikOn megmutatja, hogy erre a napra milyen eseményeket regisztráltak.