esemény
Hommage à Barcsay Jenő - A Barcsay 125 jubileumi év nyitórendezvénye | Barcsay Jenő | Magyar Képzőművészeti Egyetem

kurátor | Polgár Botond, Uszkay Tekla

megnyitó | 2025. január 14. 17:00

a kiállítást megnyitja | Prof. dr. Erős István, a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektora, Dr. Vitályos Eszter, kormányzati kommunikációért felelős államtitkár

web | https://www.mke.hu/aktualis/in...

a kiállítás bezárása | 2025. január 28.

cím | Magyar Képzőművészeti Egyetem, Barcsay terem (1062, Budapest, Andrássy út 69-71.)

Térkép

Díjátadó és kiállítás a Magyar Képzőművészeti Egyetem szobrász hallgatóinak pályamunkáiból

Megnyitó: 2025. január 14., 17:00
Helyszín: Magyar Képzőművészeti Egyetem, Barcsay terem (1062, Budapest, Andrássy út 69-71.)
A kiállítás megtekinthető: 2025. január 15–28.
Kurátorok: Polgár Botond, Uszkay Tekla
A Barcsay 125 évad szakmai vezetője: dr. Fehér Ildikó, művészettörténész

Az évadot megnyitja és a vendégeket köszönti:
Prof. dr. Erős István, a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektora
Dr. Vitályos Eszter, kormányzati kommunikációért felelős államtitkár
Beszédet mond: Borbély-Tardy Anna, a Ferenczy Múzeumi Centrum igazgatója
A 2024. évi Barcsay Díj nyerteseinek bemutatása és a díjak átadása
A díjat átadja: Borbély-Tardy Anna, a Ferenczy Múzeumi Centrum igazgatója; Feledy Balázs művészeti író, művészetkritikus; Kónya Ferenc, Barcsay jogörököse, a Barcsay Jenő Képzőművészeti Alapítvány társalapítója

Közreműködnek a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatói:
Zemplényi Zsófia (hegedű)
Szöllősi Kata (hegedű)

Elhangzik:
Bartók Béla: Duók hegedűre
BB104 Vol.1: No.1. Párosító
BB104 Vol.1: No.9. Játék
BB104 Vol.1: No. 17. Menetelő nóta 1.
BB104 Vol.1: No.13. Lakodalmas
BB104 Vol.3: No.30. Újévköszöntő 3.

A Magyar Képzőművészeti Egyetem 2025-ben nagyszabású programsorozattal emlékezik meg Barcsay Jenő születésének 125. évfordulójáról. A jubileumi eseménysorozat nyitórendezvénye a Hommage à Barcsay Jenő című kiállítás és díjátadó, melyre az egyetem Barcsayról elnevezett kiállítótermében kerül sor, 2025. január 14-én. A kiállításon megtekinthető a Barcsay Jenő szoborpályázatra beérkezett huszonhat szobrászhallgató huszonnyolc terve, illetve a megvalósuló, nyertes pályamű, Bárdi Dominik végzős hallgató Fénykapu című alkotása. A szobor különlegessége, hogy áttört, a fényt derengőn áteresztő, nagyméretű alabástrom tömbből faragták ki. Bárdi Dominikon kívül díjat kap még Wessel Martin, Sarfenstein Ditta Margit és Tatár-Kiss Virág szobrászhallgató is.

A Hommage à Barcsay Jenő nyitórendezvényen adják át a Barcsay Díjat is, melynek elnyerésére a Barcsay Jenő Képzőművészeti Alapítvány minden évben pályázatot hirdet. Idén a kuratórium elnökétől, Feledy Balázstól az MKE három egykori hallgatója veheti át a kitüntetést: Dávid Zita festőművész, Kovács Zoltán szobrászművész és Vető Orsolya Lia festőművész.

A Barcsay 125. jubileumi emlékév
A Barcsay 125. jubileumi emlékév keretében a Magyar Képzőművészeti Egyetem nagyszabású programsorozatot – kiállításokat, könyvbemutatókat, Barcsay Jenő tanulmánykötetet, Barcsay két könyvének újbóli kiadását, valamint konferenciát – szervez. Az emlékév kiemelkedő eseménye a Magyar Képzőművészeti Egyetem fő kiállítótermében, 2025. július 14-én nyíló különleges tárlat, amely Barcsay festményeiből és anatómiai rajzaiból válogat. A kiállítás célja nem a teljes életmű, hanem a főbb alkotói korszakok, témák, motívumok bemutatása, a műfaji sokoldalúság kiemelése. Külön hangsúlyt kapnak a mester kevéssé ismert kései, absztrakt, ún. „fekete korszakának” művei, valamint a máig alapműnek számító Művészeti anatómia (1953) című kötetének eredeti rajzai, amelyért a művész Kossuth-díjat kapott.

Barcsay Jenő művészi hagyatéka
Barcsay Jenő (1900–1988) a 20. századi magyar festészet kiemelkedő alakja, az absztrakt-konstruktivista irányzat meghatározó képviselője. Több, mint hat évtizedes művészi pályafutása során a legkülönfélébb műfajokban és technikákban alkotott: az alföldi realista festészet hagyományaihoz kötődő portréi, klasszikus vonalvezetésű rézkarcai, expresszív tájképei, letisztult arányrendszerű figurális mozaikjai vagy a pusztán színekből és geometrikus alakzatokból építkező kompozíciói mind-mind a gazdag életmű részei. Barcsay alkotásai a magyar konstruktív törekvések csúcspontját képviselik, egyéni látásmódja ma is inspiráló.

Tanár és tankönyvíró – örök érvényű művészi anatómia
Festői munkássága mellett Barcsay Jenő a Magyar Képzőművészeti Főiskolán is maradandót alkotott: 1945-től három évtizeden keresztül tanított művészeti anatómiát. Az általa kidolgozott módszertan ma is szilárd alapja az anatómia tantárgy oktatásának, amely nemzetközi szinten is komoly vonzerő a művészhallgatók számára. 1953-ban jelent meg Művészeti anatómia című tankönyve, amely azóta is a művészeti oktatás alapvető forrásműve, számos nyelvre lefordították. A kötetet illusztráló ceruzarajzai óriási művészi értékkel bírnak, – a munkájáért Barcsay Jenő Kossuth-díjat kapott.
A Barcsay 125 jubileumi emlékév a Magyar Képzőművészeti Egyetem szervezésében, a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával valósul meg. Az eseménysorozat megrendezésében az MKE kiemelt partnere a szentendrei Ferenczy Múzeumi Centrum és a Barcsay Jenő Képzőművészeti Alapítvány.

Jótanács

Ha az ikOn működésében bármilyen problémát észlel az ikOn 4.0-ra való átállás következtében, kérjük azonnal jelezze az ikon@ikon.hu e-mail címen!

A problémákat igyekszünk a legrövidebb idő alatt kijavítani.