Pecsics Mária tárlatvezetés Elképzelt Univerzum | Pecsics Mária
megnyitó | 2024. december 12. 18:00
web | https://fb.me/e/5Di8tmAAy
cím | Ladó Galéria (Klauzál téri vásárcsarnok 1. emelet)
Pecsics Mária tárlatvezetést tart Elképzelt Univerzum című egyéni kiállításán.
---
Pecsics Mária fotográfiai munkásságára jellemző, hogy elsősorban konceptuális megfogalmazásban fejezi ki szubjektív megfigyeléseit. Korábbi műveiben témaként felmerült többek között a természet és az ember egyenlőtlen viszonya, valamint az elmúlás elkerülhetetlensége.
Ezúttal a kiállításon azt láthatjuk, ahogyan az ember és környezete egészen harmonikus, mondhatni transzcendentális viszonyban összefonódik. A kifejezetten személyes hangvételű tárlaton az ürességben kavargó porszemcsék, csillagokként és kozmikus tájképekként öltenek formát. Olyan elképzelt tájak ezek, amelyek nem létezhetnek az ember valamikori jelenléte nélkül.
A mi világunkon túli világok legnagyobb és közben legapróbb részei. Izgalmas elrendeződéseiket tanulmányozva felmerülhet bennünk a gondolat, hogy talán az egyénhez tartozó individuális értékek valóban maradandók.
----
A kiállítás leírása:
A por a látható matéria legkisebb egysége, minden porból áll, és visszabomlik porrá. A por a világ példázata, filozófiai szempontból a por a végső dolgok közé tartozik, mert egészen anyagi értelemben az a maradék, amely a létezésről tanúskodik, annak bizonyítéka, de még inkább a célja, hogy a világmindenség része legyen.
Az Elképzelt Univerzum képei ebben az évben elhunyt barátom, Eszter lakásának házi porából készült fotográfiák. Az ellenfényben kavargó porban kirajzolódik egy párhuzamos világegyetem, pontosan olyan, mint egy kozmikus táj képe, egy olyan univerzumé, amely nem az Ő emlékezetét őrzi, hanem Őt magát.
A kozmikus tájképeket a fényképekre rajzolt kitalált csillagképek kísérik, amik Eszter életére és személyiségére jellemző motívumokból állnak, ez egy játékos kísérlet egy utólag elképzelt asztrológiai képlet felállítására.
A kiállítás harmadik része, arra a gondolatra épül, hogy míg a szemmel alig látható porszem bizonyos nézőpontból nézve egy teljes univerzum, a bolygók a világegyetem szemszögéből nézve porszemnek tűnnek. Minden csak nézőpont kérdése. A por mikroszkopikus képei bolygókként funkcionálnak a kiállítás installációjában, amelyben a művek az általam elképzelt univerzum tájaira nyitott ablakok.
----
A kiállítás 2024. november 27. és december 20. között látogatható a galéria nyitvatartási idejében.
Bővebb információ:
https://ladogaleria.hu/
Ha egy intézmény nevére kattint, akkor az ikOn megmutatja az intézmény adatait és azt, hogy milyen események lesznek ebben az intézményben.