esemény
Distillation of Hope | Kádár Emese | Csók István Képtár

kurátor | Izinger Katalin

megnyitó | 2024. december 5. 18:00

a kiállítást megnyitja | Gadó Flóra

web | http://www.szikm.hu

a kiállítás bezárása | 2025. január 31.

cím | Fekete Sas Patikamúzeum

Térkép

A Distillation of Hope a Fekete Sas Patikamúzeum állandó kiállításában megvalósuló művészeti intervenció.
A Patikamúzeumban található, jezsuita szerzetesek megbízásából készült 18. századi barokk bútorzat és a díszes tárolóedények a vallási áhítat és hit elmélyítését szolgálták – így a gyógyulás ígérete egy szakrális, átszellemült térben jelent meg.
A mai értelemben vett orvoslás csak fokozatosan, a 19. századra különült el teljesen a vallási filozófiáktól. Mindaddig a betegségek egy gonosz szellem, démon jelenlétének, esetleg az istennel való kapcsolat megromlásának voltak tulajdoníthatóak. A gyógyulás pedig csodaszámba ment, még akkor is, amikor a gyógyító tapasztalaton alapuló kezelésekkel igyekezett enyhíteni egy beteg szenvedését, vagy a felépülés gyógynövények segítségével történt meg. Minden egy felsőbbrendű erő akarata volt, a hitből fakadt a gyógyulás reménye, illetve ez segített az élet végességét is elfogadni.
A tudományos kísérletekre, megfigyelésekre épülő modern orvoslás szimbólumaiban máig őrzi vallással összefonódott eredetét, azonban rengeteg kitöltetlen információs tér maradt a köztudatban, amely lehetővé teszi, hogy egy gyógyulási folyamatot misztériumnak éljünk meg. Az összetett elméleti háttér megértése kevesek kiváltsága, ennek ellenére egy nem egyértelmű diagnózis esetén a páciens döntése, hogy melyik orvos véleményében, készítményben bízik meg, vagy esetleg alternatív utat választ-e.
A Patikamúzeum terében felbukkanó, szőttesként megformált munkák a vallásos és a máig a gyógyászathoz köthető motívumokat vegyítik, illetve az elkerülhetetlen elmúlással kapcsolatos szorongást tematizálják. A megküzdés mindenkori lehetőségeit vizsgálják, a reményt téve egy olyan elixírré, amely végigfolyva minden szorongató kérdésen, terápiás megnyugvást keres a halálfélelem elpalástolására.
Kádár Emese festő szakot végzett, majd elkezdett különféle anyagokkal kísérletezni. Így talált rá a textilre, ami magában hordozza a képszerűséget, mégis közel áll a materialitáshoz. A szövés olyan technika, amellyel a térbeliséget is be lehet emelni, ezért alkalmas installációk létrehozásához, miközben a festészeti nyelvet is képes működtetni.

Jótanács

Ne elégedjen meg az artKomm levelek olvasásával! Az ikOn weboldalán sokkal több információt talál az eseményekről.