PÁLFALUSI ATTILA VIKTOR | DRIFTING | Pálfalusi Attila Viktor
megnyitó | 2024. november 27. 18:00
a kiállítást megnyitja | Szabó Attila, képzőművész, a Magyar Képzőművészeti Egyetem docense
web | https://www.facebook.com/event...
a kiállítás bezárása | 2024. december 20.
cím | Horizont Galéria
PÁLFALUSI ATTILA VIKTOR | DRIFTING
kinetikus installáció
2024. november 27 - december 20
.
Megnyitó: 2024. november 27. 18:00 óra
Megnyitja: Szabó Attila, képzőművész, a Magyar Képzőművészeti Egyetem docense
A kiállítás 2024. december 20-ig látogatható.
Az autósportban a drifting kifejezés egy olyan vezetési technikát jelöl, ahol a sofőr szándékosan túlkormányoz, így a hátsó kerekek elvesztik a tapadást, miközben a jármű még éppen irányítható marad.
Pálfalusi Attila installációja az irányíthatóság és az irányíthatatlanság között egyensúlyozó végtelenített pillanatot örökíti meg tizenöt, a felfüggesztési pontja körül forgó mozgást végző visszapillantó tükör segítségével.
Az installáció a figyelmet a járműről – a mozgás tényleges eszközéről – a reflexióra, a változás állapotában megtapasztalható valóságra irányítja. A folyamatos jövő és folyamatos múlt egyidejű vizsgálatára a véges jelenben.
A tükörbe nézve más, szintén a kontrollvesztés aktusába zárkózó tükröket fedezhetünk fel. Ezek egymástól teljesen független, saját sebességük által meghatározott köreikben sodródva, egy-egy tünékeny pillanatban reflexiók összekapcsolódó rendszerét hozzák létre. Ez az újra fel- és újra eltűnő rendszer saját emberi kapcsolataink lehetőségeinek értelmezésére tett kísérletként is szemlélhető.
Pálfalusi Attila Viktor (Miskolc, 1989) magyar médiaművész és egyetemi oktató. Jelenleg a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Média Design alapszakának vezetője. Pálfalusi Attila Viktor munkásságában az idő, a valóság és az önreflexió összefüggései központi szerepet kapnak, amelyeket kinetikus rendszerek segítségével vizsgál, hétköznapi tárgyakat mély jelentéssel bíró metaforákká alakítva. Költői megközelítése az emberi kapcsolatok, a vágyak, valamint a valóság közötti feszültséget tárja fel, miközben dinamikus, folyamatos mozgásban lévő installációi az értelmezés és a kommunikáció lehetőségeinek újraértelmezésére ösztönöznek.
Tanulmányait a MOME-n végezte, ahol 2014-ben médiatervezői alapdiplomát, majd 2016-ban mesterdiplomát szerzett. 2017-től a MOME Doktori Iskolájának hallgatója, kutatási témája a média, a technológia és a művészet innovatív metszéspontjait vizsgálja.
Művészi munkássága során számos egyéni és csoportos kiállításon mutatta be alkotásait. Legfontosabb egyéni tárlatai közé tartozik a 2022-ben megrendezett A tiszta ész kritikája a MAMŰ Galériában, a 2017-es Farm a Horizont Galériában, valamint a 2016-os Movie Light kiállítás a Miskolci Galériában. Csoportos kiállításai közül kiemelhető a budapesti Műcsarnok Kontroll című tárlata 2016-ban, valamint a NextArt Galériában bemutatott Tartalomszolgáltatás 2013-ban.
Kurátori tevékenysége során több kiállítást szervezett, köztük 2024-ben Showreel címmel a Miskolci Galériában, a 2022-es Level Up és a 2019-es Egyensúly/egyensúlyvesztés című tárlatokat a Telep Galériában, valamint a 2017-es Apropo Capa eseményt a Capa Központban.
Munkásságát számos díjjal és ösztöndíjjal ismerték el. 2024-ben elnyerte a Derkovits Gyula Képzőművészeti Ösztöndíjat, amely a fiatal magyar művészek támogatását célozza. 2020-ban az Új Nemzeti Kiválóság Program ösztöndíját, 2016-ban pedig Miskolc Város Alkotói Ösztöndíját nyerte el.
2024-ben zsűritagként vett részt az első budapesti AI Filmfesztiválon, amely a mesterséges intelligencia által támogatott filmkészítés bemutatását és népszerűsítését tűzte ki célul. Pálfalusi Attila Viktor egyedi hangot képvisel a magyar médiaművészetben, és aktívan hozzájárul a művészet és a technológia közötti párbeszéd formálásához.
https://www.instagram.com/palfalusi/
Kivitelező: Bimatik Kft.
Ne elégedjen meg az artKomm levelek olvasásával! Az ikOn weboldalán sokkal több információt talál az eseményekről.