esemény

A Geisterknochen című kiállítás és a hozzá kapcsolódó Paleohauntology fanzine a Technologie und das Unheimliche (T+U) kollektíva immár tízéves alkotói és elméleti praxisába nyújt betekintést. Archeológia, geológia, filozófia és spekulatív futurizmusok összekapcsolása során a kollektíva egy olyan művészeti ásatásra invitálja a látogatókat, ahol régi-új alkotótársakkal együttműködve tárul fel a technokultúra kísérteties tudattalanja. Jacques Derrida hantológia koncepciójára – mely a kísértetek ontológiája alapján gondolja újra kortárs kondíciónkat – utalva a paleohantológia biológiai, geológiai és kulturális örökségünkkel való elszámolásra ösztökél. Ennek során prehumán múltunk és poszthumán jövőnk meteoritként robban jelenünkbe, akár a máig megmagyarázhatatlan Tunguska-esemény.

A kiállítás címe Hegel kritikai felvetésére utal, miszerint a szellem csontnak is tekinthető. Paleohantológiai szempontból az úgy értelmezhető tovább, hogy az emberi létezés valójában egy nem-humanista anyagiság fantomszerű maradványának is felfogható. UFO ergo sum. Nemcsak állandó (meg)kísértések körforgásában élünk, hanem magunk is kísértetek vagyunk. Ez nemcsak a művészeti gyakorlat tematikáját határozza meg, hanem a művészet történetéhez való hozzáállást is. A kísértetek közössége kísértetidézések keretében örökíti tovább magát. A kiállítás tehát nemcsak elátkozott ásatásnak, hanem egy szeánsznak is tekinthető, aminek keretében a T+U múltjából felbukkanó fantomok összekeverednek a magyar és nemzetközi művészet ektoplazmájával. (Nemes Z. Márió)

Támogatók: NKA, Cseh Center, Káli Kövek

további info

Jótanács

Ha egy névre vagy címre kattint az artRoll oldalakon, akkor az ikOn kilistázza, hogy az adott személy vagy esemény hol fordul elő az ikOn oldalain.