Terepbejárás és közösségi gödörégetés Bodán a SÓ. AGYAG. GRÁNIT. művészeti kutatás keretében
Időpont és helyszín: 2024. július 13. (szombat), 18:00-22:00, Boda
Magyar nyelven (igény szerint suttogó szinkronnal angol vagy német nyelvre)
Boda egy kis falu Pécs közelében, amely a jövőben országos jelentőségre tehet szert, mivel a település alatt található agyagkőformáció a Magyarországon keletkező magas radioaktivitású hulladék végső tárhelyévé válhat. Itt tárolnák például a paksi atomerőmű kiégett fűtőelemeit, amelyek jelenleg a legveszélyesebb nukleáris hulladéknak számítanak és Paks 2 megépülésével garantáltan több generáció számára kihívást jelent majd az elhelyezésük. A falu közelében több helyen zajlanak kutatófúrások, ahol a geológusok azt vizsgálják, hogy a kőzet megfelel-e a radioaktívhulladék-tárolás biztonságát több százezer évre szavatoló feltételeknek.
A SÓ. AGYAG. GRÁNIT. művészeti kutatás keretében Nagy Csilla és Süveges Rita képzőművészek JÚLIUS 13-án (szombaton) „művészeti terepbejárásra” és közösségi kerámiaégetésre hívják az érdeklődőket, amelynek középpontjában a nukleáris hulladéktárolás és a közösségi döntéshozatal, valamint a földtani idő (az ún. mélyidő) és a társadalmi felelősség összefüggései állnak.
A művészek közösségi-művészeti eseményt szerveznek Bodára, amelynek központi eleme a gödörégetés — a kerámiaégetés egyik legősibb technikája — amelyet metaforaként használnak a földalatti kőzetátalakulásra. Ugyanis a magas radioaktivitású hulladékot nemcsak a radioaktivitása, hanem jelentős hőleadó képessége miatt is kulcsfontosságú megfelelő módon tárolni. Az agyagból olyan formákat és tárgyakat hoznak létre, melyeket a „nukleáris szemiotika” inspirált. Ez az interdiszciplináris kutatási terület azt vizsgálja, hogy hogyan tudunk a jövő generációkkal (emberi vagy nem emberi lényekkel) a radioaktívhulladék-tárolók helyéről és veszélyeiről kommunikálni. Hogyan figyelmeztessük őket? Milyen jeleket, milyen nyelvet és milyen kommunikációs felületet használjunk? Ha az agyagkő megfelelő anyag a hulladék tárolására, akkor a kerámia megfelelő eszköz lehet-e a hulladék veszélyeiről való kommunikációra? Végülis az égetett agyagtárgyak gyakran az egyetlen fennmaradó nyomai egy-egy ősi civilizációnak, amiből az emberek egykori életvitelét és mindennapjait megismerhetjük.
A művészek által vezetett gödörégetés egy meghívott vendégek — szakértők, aktivisták és a helyi közösség érintett tagjainak — részvételével megvalósuló beszélgetéssel egészül ki, amely betekintést ad majd a radioaktívhulladék-tárolás földtani, illetve közösségi és társadalmi kihívásaiba is.
Meghívott vendégek: Konkoly-Thege Júlia (aktivista és közösségszervező, Zöld Fiatalok Pécs), Kovács Győző (polgármester, Boda), Wesztl László (egykori uránbányász, jelenleg közösségszervező, Pécs), Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft.
SÓ. AGYAG. GRÁNIT. Nukleáris múltak és sugárzó jövők
A berlini nGbK (neue Gesellschaft für bildende Kunst) szervezésében, magyar-német együttműködésben megvalósuló SÓ. AGYAG. GRÁNIT. projekt Magyarország és Németország atomenergiával és radioaktívhulladék-tárolással kapcsolatos politikáját vizsgálja művészeti eszközökkel és az érintett közösségek, javarészt kistelepülések lakosait bevonó terepmunkán keresztül. A nemzetközi kurátori csapat (Erdődi Katalin, Marc Herbst, Julia Kurz, Major-Kremer Virág, Vincent Schier) nyolc művészt kértek fel arra, hogy különböző magyar és német helyszíneken új munkákat készítsenek: Ana Alenso, Cséfalvay András, Erdei Krisztina, Nagy Csilla & Süveges Rita, Sonya Schönberger, Marike Schreiber, Trapp Dominika, Anna Witt.
Közülük Nagy Csilla és Süveges Rita közös munkát hoznak létre, amely kifejezetten Bodával és a magas radioaktivitású hulladéktárolás egyelőre világszerte megoldatlan kérdésével foglalkozik egy rendhagyó „művészeti terepbejárás” keretében.
Művészek: Nagy Csilla, Süveges Rita
A SÓ. AGYAG. GRÁNIT. művészeti kutatás kurátorai: Erdődi Katalin, Marc Herbst, Julia Kurz, Major-Kremer Virág, Vincent Schier
Produkciós munkatársak: Darabos Dina, Kovács Kinga
Grafika: Katarina Šević
Partner: nGbK - neue Gesellschaft für bildende Kunst Berlin
Támogatók: Zéró Program - Német Szövetségi Kulturális Alap, a Szövetségi Kormány Kultúráért és Médiáért Felelős Megbízottja, Berlini Szenátus - Kulturális és Közösségi Osztály
Külön köszönet: Boda önkormányzata