Nyitott Műterem #08 - Katarina Šević | Katarina Šević
kurátor | Somogyi Hajnalka
megnyitó | 2021. január 28. 21:00
web | https://www.facebook.com/Trafo...
a kiállítás bezárása | 2021. január 28.
A Trafó Kortárs Művészetek Háza e-Trafó elnevezésű online programsorozata minden hétköznapra digitális platformokon elérhető programokat kínál; többek között live seteket, online táncórákat, webinarokat, beszélgetéseket és speciális online előadásokat. A programsorozat része a Trafó Galéria online műteremlátogatás-sorozata, melynek keretében minden csütörtökön 21 órától kurátorok és szakírók kalauzolásával nyerhetünk betekintést egy-egy képzőművész műtermébe, és ismerhetjük meg legfrissebb műveiket és terveiket.
A sorozat nyolcadik eseményén, január 28-án Katarina Šević berlini műtermébe látogatunk el Somogyi Hajnalka kurátor, az OFF-Biennále alapítója vezetésével.
A beszélgetést a Trafó Galéria Facebook-oldalán élőben lehet követni, az online műteremlátogatás végén pedig ugyanitt várjuk a kérdéseket.
A sorozat további alkalmai:
2021.02.04. 21:00 Keresztes Zsófia | beszélgetőtárs: Zsikla Mónika
2021.02.11. 21:00 Rita Ackermann | beszélgetőtárs: Mélyi József
2021.02.18. 21:00 Gerhes Gábor | beszélgetőtárs: Nagy Gergely
2021.02.25. 21:00 Borsos Lőrinc | beszélgetőtárs: Nemes Z. Márió
2021.03.04. 21:00 Ember Sári | beszélgetőtárs: Gadó Flóra
2021.03.11. 21:00 Németh Ilona | beszélgetőtárs: Hunya Krisztina
Katarina Šević (1979) 2004-ben végzett a Magyar Képzőművészeti Egyetem Intermédia szakán, az egyetem Doktori Iskolájának hallgatója volt. Munkájában tematizálja és vizsgálja a társadalomban uralkodó és azt meghatározó tervezési (design) és viselkedési mintázatokat. Számos, sok esetben hosszútávú közösségi együttműködésen alapuló projektben vett részt, elsősorban a Tehnica Schweiz alkotócsoporttal, László Gergellyel és Rákosi Péterrel közösen. Alkotói gyakorlata mediális szempontból sokrétű: tárgyakból, jelmezekből, performanszokból, történetekből, és azok dokumentációjából épül fel. Egyes projektjeihez archívumok és szövegek jelentik a kiindulópontot, munkái a múlt rétegződéseinek felfejtésére, párhuzamos és ellentétes történelmi események metszetének feltárására és kortárs társadalmi folyamatokkal való összeolvasására vállalkoznak. Különféle független projektek és kezdeményezések fűződnek a nevéhez: 2003 és 2006 között Somogyi Hajnalkával közösen a DINAMO artist run space, 2006 és 2008 között pedig többedmagával az IMPEX - Kortárs Művészeti Szolgáltató alapítója és működtetője. Alkotói praxisa kiterjed különféle, jellemzően közösségi formában szerkesztett és létrehozott kiadványok létrehozására, nevéhez köthetőek a jövőnarratívákat tematizáló Die Planung kiadványok (2007); 2009-ben jelent meg a Kálmán Ritával közösen jegyzett, az 1989 és 2009 között aktív független művészeti helyeket és működésüket bemutató Nem kacsák vagyunk egy tavon, hanem hajók a tengeren című könyv, a Lumen Fiók sorozat keretében pedig több kötet is napvilágot látott.
Egyéni kiállításai (részben László Gergellyel és a Tehnica Schweiz-cal) a berlini Archive Kabinett-ben, az újvidéki MSUV - Kortárs Művészeti Múzeumban, a belgrádi Remont Galerija-ban, budapesti Knoll Galériában, a Lumen Galériában, , a Stúdió Galériában, a kArton Galériában, az acb Galériában, a Dorottya Galériában, a Kunsthaus Dresden-ben, a prágai Artwall-ban, az Etc. Galleryben és a Galéria Jeleniben, a belgrádi Salon of Museum of Contemporary Art keretében és a ljubljanai SKUC Galleryben voltak láthatóak.
Munkái többek között a berlini Martin Gropius Bau, a Skulpturenpark és a Künstlerhaus Bethanien, a New York-i Apexart Gallery, az ISCP és a New Museum, a kairói Contemporary Image Collective, a bécsi Secession, a Fotogalerie Wien és a 21Haus, a prágai DOX és a Futura, a lodzi Muzeum Sztuki, a Gdansk Alternativa, bourges-i La Box, a dunaújvárosi ICA-D Kortárs Művészeti Intézet, a tallini EKKM - Contemporary Museum of Art, az újszandeci BWA SOKÓŁ, a sepsiszentgyörgyi MAGMA, a montbéliard-i Le 19 CRAC, az újvidéki Kortárs Művészeti Múzeum - MSUV, a koppenhágai Fabrikken, a Rennes-i Biennále, a budapesti Műcsarnok, a Budapest Galéria, a Videospace Galéria, a Labor, a Kiscelli Múzeum, a FUGA, a Demo Galéria, a Gólya, az OSA Archívum - Centrális Galéria, a Kassák Múzeum csoportos kiállításain és az OFF-Biennále Budapesten szerepeltek.
Katarina Šević a Trafó Galéria A nagy üzlet / Szétszerelt világ (2010) és a Kiutak a boldogság felé (2010) című kiállításain szerepelt, 2008-ban pedig a galériát eseménytérré változtatva IMPEX - a KÖNYV címmel nyitott archívumot és szerkesztőséget hoztak létre a Trafóban.
Művei megtalálhatóak a dunaújvárosi ICA-D Kortárs Művészeti Intézet, valamint a miskolci Kortárs Művészeti Intézet gyűjteményében. 2015-ben a Leopold Bloom Képzőművészeti Díj nyertese.
Jelenleg Berlinben él és dolgozik.
Ha egy intézmény nevére kattint, akkor az ikOn megmutatja az intézmény adatait és azt, hogy milyen események lesznek ebben az intézményben.