esemény
Szentendre, a kereskedőváros a Castrumtól a Kereskedőházig | Kurátorok: Dr Fábián Laura, Dr Ottományi Katalin, Dr Sz. Tóth Judit | Ferenczy Múzeumi Centrum

megnyitó | 2020. október 9. 18:00

web | http://www.muzeumicentrum.hu/s...

a kiállítás bezárása | 2021. január 31.

cím | Szentendre, Ferenczy Múzeum Kossuth L. u. 5.

Térkép

Sokféle jelzővel illették már Szentendrét, sokféle kép él róla a köztudatban. Az egyik arcát a kereskedelemben betöltött helye és szerepe határozza meg. A kiállítás a római kortól a 20. század első feléig nyújt betekintést a szentendrei kereskedelem történetébe. A tárlat termeit a város életét évszázadokon át meghatározó és egyben legfőbb kereskedelmi útvonal, a Duna fogja össze szimbolikus és tematikai szempontból. Elsőként a római kori katonai tábor – Ulcisia Castra – és a haderőnek dolgozó kereskedők és kézművesek világa kerül bemutatásra. A kereskedelmi kapcsolatok jól szemléltethetők a Római Birodalom nyugati provinciáiból érkező import árucikkekkel. A Duna két partján és a Szentendrei-szigeten épült kikötőerődök közvetítették a pannoniai termékeket a Barbaricumba, a germán és a szarmata népekhez. A római kori pénzek nem csak az itt lakók gazdasági kapcsolatait tükrözik, de ábrázolásaikból az uralkodók képmásait és a korabeli viseletet is megismerhetjük. A Szentendrén feltárt középkori kerámiaanyag és pénzek ugyancsak élénk kereskedelmi kapcsolatokról árulkodnak. A török kiűzése után a szerbek 1690-ben történt betelepülése jelentős gazdasági és kereskedelmi változásokat hozott Szentendre történetébe. A 18. században a Zichy család óbudai uradalmához tartozó város gazdaságában a szőlőművelés, a borászat és a borkereskedelem meghatározó szerepet játszott, de a kézműves ipar is fejlődésnek indult. A céhes világ emlékei mellett a szőlőművelés tárgyi anyaga is látható a kiállításon. A virágzó időszak végét jelentette 1880-tól a tőkéket kipusztító filoxéra elterjedése. A tárlat utolsó termében a Fő téri Kereskedőház története kerül fókuszba. A 20. században itt működő kereskedők – többek között Kiss József, Dietz Ferenc, Weisz Márk vagy Wuits István – boltjai már a modern kori adásvétel új fejezetét szemléltetik. A kiállítás központi elemeként mutatjuk be a Kereskedőház egykori boltosainak a múzeumra hagyott eszközein keresztül az 1930-as évek tipikus szatócsboltját, felidézve az egykori kereskedők és vásárlóik mindennapi életének tárgyi környezetét.

Belépőjegy árak:

Teljes árú egy kiállításra: 1400 Ft

Teljes árú valamennyi kiállításra: 1700 Ft

Kedvezményes jegy egy kiállításra: 700 Ft

Kedvezményes jegy valamennyi kiállításra: 850 Ft
Kedvezményes jegy: 6–26 év közötti, valamint 62 év feletti látogatók az EU tagállamaiból, szentendrei állandó lakosok; legalább két, 18 év alatti személy közeli hozzátartozójának* (legfeljebb 2 fő); illetve határon túli, Magyar Igazolvánnyal** rendelkező, kulturális intézményben dolgozó személyek részére.

Kiállítótereinkben szájmaszk viselése kötelező!

 

Jótanács

Az ikOn adatbázisába feltöltött események az artRoll oldalakon azonnal láthatóvá válnak.