esemény
Szélcsend-nap | Koronczi Endre, Cserhalmi Luca, Bali János | GODOT Kortárs Művészeti Intézet

Szélcsend-nap a GICA-ban (2024. május 25.)

A globális felmelegedéssel járó hőmérsékletkiegyenlítődés a szélsebesség csökkenéséhez, egyes pesszimista elképzelések szerint a kozmikus szélcsendhez vezet. A szélcsend-nap alkalmával beszélgetések és kísérletek során közösen elképzeljük, mi vár ránk a szélcsendes jövőben, hogyan alakul át a világ az állandóan lüktető, pulzáló, életet jelentő szél hiányában, és mit tehetünk a szél életben tartásáért.

Május 25-én, szombaton 15–19 óra között egy különleges hangulatú, nyitott és kötetlen kiállításlátogatásra invitálunk, ahol Koronczi Endre születésnapja alkalmából a művész és a kurátor együtt várják a látogatókat…

…a szélcsendben:

  1. Sóhajkórus Bali János vezényletével → Szél-kórussá alakulunk, hogy sóhajainkkal hozzájáruljunk a kozmikus lehelet áramlásához (https://janosbali.com/wp/)
  2. Szél-portrék készítése → Szembenézünk a szél hiányával és/vagy elsöprő erejével, miközben mindenkiről készítünk egy szél-fotót
  3. Jövőkép gyártás és beszélgetés a globális szélcsendről 

A Földet körülölelő felső levegőréteg állandóan hullámzik. A szél a hideg sarkok és a forró trópusok közötti hőmérsékletkülönbségnek, valamint a bolygó forgásának következtében kel életre. A szüntelen áramlások befolyásolják az éghajlat- és csapadékrendszerek kialakulását, a tengeráramlatok mozgását, a növények növekedését és szaporodását, az energiatermelésre épülő társadalmi és gazdasági folyamatokat, de még a személyes mindennapjainkra is hatást gyakorolnak. A szél tartja életben az élővilágot (a flórát és faunát) és hozza mozgásba az élettelen világot, közvetlen kapcsolatot teremtve minden létező dolog között.

 

Jótanács

Ha egy időpontra kattint, akkor az ikOn megmutatja, hogy erre a napra milyen eseményeket regisztráltak.