esemény
Ifj. KUNT ERNŐ (1948-1994) EMLÉKKIÁLLÍTÁSA | if. Kunt Ernő | Miskolci Galéria

kurátor | R. Nagy József

megnyitó | 2014. szeptember 24. 17:00

a kiállítást megnyitja | Horányi Özséb egyetemi tanár, Kotics József a Miskolci Egyetem Kulturális és Vizuális Antropológiai Intézet igazgatója

web | http://miskolcigaleria.hu/

a kiállítás bezárása | 2014. október 26.

cím | Miskolci Galéria - Rákóczi-ház (Miskolc, Rákóczi.u.2.)

Térkép

Dr. Kunt Ernő (1948-1994) a kultúra egészét vizsgáló modern antropológia egyik első, meghatározó hazai mestere. Hitt a kultúrák szerves továbbélésében és komplex kutathatóságában; eredeti szakmáját, az etnográfiát nem csupán a paraszti életmód nosztalgikus leírásának tekintette, hanem élő, életképes tudománynak, amely nem áll ellen az új módszerek és eszközök bevezetésének, s amelyet filozofikus valóságértelmező szemlélet jár át. A jelenkor jellegét vizsgálva egyre nagyobb súlyt helyezett a vizuális kommunikáció és önkifejezés kreatív megfigyelésére. A kutatás, gyűjtés, tanulmányírás, előadás mellett maga is rajzolt, festett, fotografált.
Debrecenben, a Kossuth Lajos Tudományegyetemen végzett 1974-ben, ugyanebben az évben kötött házasságot, melyben négy gyermeke született.1976-ban tíz hónapig Finnországban kulturális és vizuális antropológiával és thanatológiával foglalkozott. E két tudományterület lett azután saját kutatásainak fő iránya is. A miskolci Herman Ottó Múzeum munkatársaként 1979-ben doktorált, 1985-ben védte meg kandidátusi értekezését. A halál elfogadását, a mulandóság megélését taglaló, nagy etnográfiai és filozófiai tudásanyagot felölelő, témájukban és megfogalmazásukban egyaránt korukat megelőző könyvei (A halál tükrében, Temetők népművészete, Az utolsó átváltozás) megérdemelten nagy visszhangot váltottak ki a tudományos körökön túl is a nyolcvanas évek elején. A következőkben Kunt Ernő egyre inkább vizuális antropológiai kutatásokkal, elsősorban a paraszti fotóhasználat kérdéseivel foglalkozott. E témakörben gyűjtőmunkát végzett, kiállításokat rendezett, előadott hazai és külföldi rendezvényeken, s 1988-ban maga is szervezett Miskolcon nemzetközi konferenciát. 1989-90-ben a svájci C.G.Jung Intézetben tartott kulturális antropológiai és pszichológiai témájú előadásokat és szemináriumot, 1993-ban a marburgi egyetemen volt vendégprofesszor.
A „Mulandóság szobrai” címmel Budapesten és csaknem valamennyi megyeszékhelyen, továbbá Finnországban és Ausztriában állította ki önálló fotóművészeti alkotásait. Festményei, grafikái számos önálló kiállításon szerepeltek. Művészeti alkotómunkája elismeréseként 1985-ben felvételt nyert a Magyar Fotóművészek Szövetségébe, majd 1986-ban a MNK Művészeti Alapjába. Már halála után 1995-ben Miskolc városa Pro Urbe díjjal, a Miskolci Egyetem 1999-ben Bölcsészkari Emlékéremmel tüntette ki.
Kunt Ernő szuggesztív személyiségével, karakteresen megfogalmazott világlátásával a kilencvenes évek fordulóján a már Magyarországon is szerveződő kulturális antropológia oktatás egyik kezdeményező személyisége volt. 1993-ban a Miskolci Egyetemen megalapította a Kulturális és Vizuális Antropológia Tanszéket, melyet hirtelen és váratlanul bekövetkező haláláig irányított.


A kiállítás Miskolci Egyetem Kulturális és Vizuális Antropológiai Intézetével közös szervezésben valósult meg.

(A kiállítás október 26-iglátogatható, rövid átfedésben az apa, Kunt Ernő festőművész 2014. október 22-én nyíló kiállításával.)

Jótanács

Ne elégedjen meg az artKomm levelek olvasásával!
Az ikOn weboldalán kilistázhatja a mai/holnapi/holnaputáni eseményeket!