esemény
INNOVÁCIÓ A MŰVÉSZETBEN A KÖZÉPKORTÓL NAPJAINKIG Regresszió vagy invenció? A figuratív festészethez való visszatérés útjai a (neo)avantgárd után ( művészettörténeti előadás) | Fehér Dávid művészettörténész | Várkert Bazár

megnyitó | 2021. december 1. 19:00

web | https://varkertbazar.hu/esemen...

cím | Várkert Bazár/Testőrpalota, vetítőterem ( 1013 Budapest, Ybl Miklós tér 2.)

Térkép

INNOVÁCIÓ A MŰVÉSZETBEN A KÖZÉPKORTÓL NAPJAINKIG
Regresszió vagy invenció? - A figuratív festészethez való visszatérés útjai a (neo)avantgárd után 

Előadó: Fehér Dávid PhD művészettörténész 

 Az előadás kiindulópontja Benjamin Buchloh 1981-ben megjelent, Figures of Authority, Ciphers of Regression című esszéje, amelynek provokatív tézise összefüggést feltételez a hagyományos médiumokhoz és reprezentációs eljárásokhoz - elsősorban a figuratív festészethez - való visszatérés és az autoriter társadalmi berendezkedések megerősödése között, párhuzamba állítva az 1980-as évek posztmodern “képéhségét” az 1920-30-as évek “regresszív”, klasszicizálódó festészeti tendenciáival. Az előadás Buchloh szövegével párbeszédet folytatva - olykor vitatkozva -, vizsgálja a (neo)avantgárd utáni figuratív festészet lehetséges stratégiáit és megjelenési formáit az 1960-as évek eleje és az 1980-as évek vége közötti időszakra fókuszálva, ám a kortárs festészeti tendenciákra is kitekintve.

A művészet területén nem ritka eset az, hogy egyetlen mester életművének a töredéke, akár egyetlen mű is elindíthat olyan művészeti törekvést, mozgalmat, illetve magáról a művészetről való gondolkodás jelentős változását, mely a hagyomány újraértelmezését, a művészet megújulását generálja.

De mikor nevezhető innovációnak egy művészeti újítás? Lehet-e innovatív a hagyomány folytatása, tudatos őrzése, vagy csak az a műalkotás, művészeti koncepció tekinthető innovatívnak, amely gyökeresen szakít, vagy szakítani látszik a művészeti hagyománnyal? Mi a kapcsolat a tradíciók megújítása és a művészet fejlődése között? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket vetnek majd fel a művészettörténeti klub előadásai, amelyek a kora középkortól napjainkig kronologikusan következnek, de nem stílustörténeti korokat foglalnak össze, hanem elsősorban az eredetiség szemszögéből értékelnek egy-egy művészeti kort vagy korszakot, kiemelve a művészet régi és új, nagy teljesítményeit, új nézőpontot kínálva a résztvevők számára, hogy pontosabban lássák és jobban értsék a műalkotásokat valamint a művészet változásában az alkotói újítások szerepét, jelentőségét.

Valamennyi előadás arra fókuszál, hogy megvilágítsa azokat a legfontosabb művészeti – formai, technológiai, anyaghasználati, ikonográfiai, szemléleti, kifejezésbeli – újításokat, amelyek gyökeres változást indítottak el a művészet adott, vagy szélesebb területén. Programsorozatunk a romanikával indult, és napjainkig ad áttekintést olyan kiemelkedő művészeti emlékekről, műalkotásokról, amelyek az európai művészeti hagyományba integrálódtak, holott a maguk korában a hagyomány gyökeres megújulását indították el.

A Várkert Bazárban megvalósuló előadások társszervezője a Konok-Hetey Művészeti Alapítvány. A programsorozat Konok Tamás festőművész életműve előtt tisztelegve, az ő emlékére jött létre.

Jótanács

Ne elégedjen meg az artKomm levelek olvasásával! Az ikOn weboldalán sokkal több információt talál az eseményekről.