esemény
Valahol Európában | Architecture Uncomfortable Workshop, Hyrcan, Binelde, Mikulán Dávid | OFF-Biennálé 2017

kurátor | Székely Katalin, K. Horváth Zsolt

megnyitó | 2017. szeptember 29. 20:30

web | https://offbiennale.hu/hu/prog...

a kiállítás bezárása | 2017. október 29.

cím | Centrális Galéria, Blinken OSA Archívum (1051 Budapest, Arany János u. 32.)

Térkép

Gaudiopolis, vagy „az öröm városa” egy gyermekköztársaság volt, melyet Sztehlo Gábor evangélikus lelkész alapított Budapesten, a második világháború után. Gaudipolis a háborút követő zűrzavaros időszakban sok száz gyerek otthona volt, akiknek súlyos traumákkal – szüleik, otthonuk elvesztésével – kellett megküzdeniük. Az „öröm városa” azonban nem csak fedelet biztosított ezeknek a gyerekeknek, hanem lehetőséget is kínált, hogy a „társadalmi korlátokat megszüntetve, önálló, öntudatos, önismeretre és önbírálatra törekvő, gyakorlatilag ügyes, elméletileg képzett” ember váljon belőlük. Sztehlo vezetésével a gyermekotthon megvalósult utópiaként a remény, bizalom, együttérzés, nagylelkűség, felelősségvállalás, bátorság és gondoskodás szellemében működött egészen 1950-ben bekövetkezett államosításáig. A gyermekköztársaság történetét a Valahol Európában című film (1948, r.: Radványi Géza) dolgozta fel, melyben több, a közösséghez tartozó gyerek is szerepet kapott.

Az 1945 és 1949 közötti reményekkel és csalódásokkal teli időszakban még úgy tűnhetett, hogy valóban lehetséges létrehozni egy új, szabadabb, demokratikus világot. Gaudiopolis egyike volt azoknak a kisebb-nagyobb közösségeknek Magyarországon, amelyek megpróbálták a jövő társadalmát felépíteni. A kiállítás bemutatja Gaudipolis történetét, és mindazokat a kezdeményezéseket, amelyeket olyan egyének vagy kisebb csoportok lelkesedése, bátorsága és kitartása hívott életre, akik hittek egy jobb és igazságosabb társadalomban. Ezek az emberek meg akarták újítani az ország politikai, kulturális életét, meg akarták reformálni az oktatást, egy új országot akartak építeni – valahol Európában. És bár legtöbbjük elkötelezett baloldalinak tartotta magát, a kommunista hatalomátvétel után félre lettek állítva. A kiállítás korabeli dokumentumokon és kortárs műveken keresztül mutatja be a gyermekköztársaság mindennapjait, a második világháborút követő koalíciós időszak kontextusában.

Partnerek: Sztehlo Gábor Gyermek- és Ifjúságsegítő Alapítvány, Evangélikus Országos Múzeum, Evangélikus Levéltár, Magyar Pedagógiai Társaság, Raoul Wallenberg Egyesület

A kiállítás a Blinken OSA Archívum és az OFF-Biennále Egyesület együttműködésében valósult meg.

Az OFF-Biennále 2017-es kiadásának fő együttműködő partnere a lipcsei GfZK – Galrerie für Zeitgenössische Kunst. Az együttműködés támogatója a Német Szövetségi Kulturális Alap.

külön köszönet
minden gyereknek és kísérőiknek a Cseppkő Gyermekotthoni Központból és a solymári Fészek Waldorf Iskolából

Andrási Andor, Beck András, Czenthe Miklós, Csörgő Péter, Fábri Ferenc, Ferkai András, Frazon Zsófia, Füzéki Bálint, Grászli Bernadett, Hadházy Jenő, Andrea Holzherr, Kádár Zsuzsanna, Dr. Kenyeres István, Kertész Botond, László Zsuzsa, Lévai Zoltán, Makai Éva, Merényi Zsuzsanna, Mérei Anna, Nagy Zita, Orbán Júlia, Frederik Ørskov, Pataki Gyula, Sándor Tibor, Szirony Szabolcs, Tamási Miklós, Trencsényi László, Luisa Von Richthofen

Jótanács

Az ikOn artKomm levelek nem mindenben helyettesítik a postai meghívókat, de az ikOn használatával intézményenként átlagosan 4 havonta sprólható meg annyi papír, amennyi egy fa életét jelent(het)i.